Evergreen mezi cestovatelskými dotazy…

Dá se platit kartou? Dá se platit eury? Kde sehnat leky? Tak to jsou jedny z nejčastějších otázek na cestovatelských skupinách.

Zároveň to jsou taky otázky, na které můžete dostat hodně rozdílné odpovědi, proto stojí zato se tomu trochu věnovat a pokusit se uvést vše na pravou míru.

  • přidáme malý dáreček - naučíme Vás totiž, jak si při výběru běžné částky vydělat dost na dobrý albánský oběd :-)  

Tak pojďme na to!

Začněme tím, zda se dá v Albánii platit kartou.

Tady totiž často uslyšíte velmi rozdílné odpovědi.  Jsou lidé, kteří prožijí dovolenou v Albánii a platí pouze kartou. Ale pak jsou taky turisté, kteří narazili a kartou naopak platit skoro nemohli. Hodně totiž záleží na tom, kam cestujete. Pokud se budete pohybovat po Tiraně, nebo v Drači, Vloře nebo Sarandě, tak se Vám možná podaří proplout pouze s kartou.

Ale pokud budete cestovat různě po Albánii, tak Vám karta na 99% stačit nebude. 

Ze zkušenosti například každá druhá pumpa nebere karty, tak to prostě je. Stejně tak na vesnicích, menších městečkách, rodinných hotýlcích atd., tam také s kartou neuspějete. V čase se to zlepšuje, ale rozhodně při cestách mimo turistické oblasti na kartou nespoléhejte. Tato situace je daná tím, že platební terminály nejsou pro obchodníky příliš výhodné. Pořád ještě musí bankám platit cca 5% poplatek z každé platby.  Když si to spojíte s celkovou nedůvěrou albánců k systémovým věcem a bankám, tak máte odpověď na to, proč se pořád ještě nedá na kartu spolehnout.

Tedy pokud se chystáte cestovat, tak prostě nějakou hotovost potřebujete.

V Albánii se platí leky

Neplést prosím s lajky ani s léky, prostě krátce leky :-). 

Pro přepočet mezi korunami a leky je dobré si pamatovat, že jedna koruna jsou cca 4 leky (platné k 5/2024).

Tím se můžete řídit při rychlých přepočtech. Například když si chcete srovnat v hlavě, jestli opravdu chcete zaplatit 2.500 Kč za lehátko v první brázdě v Ksamilu (nechcete, ale co Vám zbývá, když už jste se nechali instagramem nalákat na “Maledivy Evropy”). Nebo naopak když se chcete ujistit, že jste slyšeli dobře a rakije fakt na vesnici stojí 10 korun za panáčka a kafe k tomu je za dalších 10 kaček.

Jak se tedy dostat k lekům? 

Pro ilustraci jsem pro Vás vyzkoušel na vlastní kůži typovou situaci, kdy chci vybrat 20.000 leků, tedy cca 5.000 korun. Níže uvedené kurzy byly platné k 2.5 a 3.5.2024, ale logika je dlouhodobě podobná a moc se nemění, takže kurzy budou jiné, ale jinak vše ostatní platí.

Jako první varianta Vás možná napadne koupit leky v ČR. Bohužel až na úplné výjimky leky v čechách nekoupíte, takže tento způsob můžete klidně přeskočit.

1) První funkční variantou je potom výběr leků přímo v Albánii.

Tahle varianta se používá poměrně často, má však některá svoje úskalí. Prvním je, že při výběru v Albánii si albánský bankomat strhává poplatek. Tento poplatek je 650 - 1.200 leků, tedy přibližně 170 - 300 korun. Je to poplatek albánský, tedy česká banka s tím nic neudělá.

Pokud chcete platit poplatek co nejnižší, tak hledejte banku BKT - tato banka má poplatek pouze 650 leků.

Další v pořadí výhodnosti je pak OTP, která má poplatek 750 leků.

Na opačném konci je Raiffeisen bank s poplatkem 1.200 leků.

Já jsem vybíral 20.000 leků klasickou debetní kartou od Komerční banky a za výběr 20.000 leků jsem zaplatil 5.409,28 korun.

Zároveň je tato varianta ta nejdražší, byť jedna z těch nejjednodušších.

2) Další variantou je vybírat z bankomatu a používat při tom kartu Revolut.

Tohle je varianta, kterou používám často při cestách do Albánie, protože sebou nemusím vozit eura a zároveň je díky kurzům Revolut tato varianta vcelku výhodná. Bohužel musíte zase zaplatit poplatek albánskému bankomatu, od toho Vás ani Revolut neosvobodí.

Nicméně výběr 20.000 leků je výhodnější než kartou od komerčky, Revolut mi při výběru strhl jen 5.180,54 korun!

Pokud Vám nevadí sebou vozit eura, pak se Vám otevírají další varianty, jak se k lekům dostat.

3) A to konkrétně přivézt si eura a vyměnit je ve směnárně, nebo můžete taky eury platit přímo.

V Albánii není problém eura následně vyměnit, směnárny najdete i na menších městech a kurzy se příliš neliší. V době mého testování se kurzy pohybovaly kolem 98 - 100 leků za jedno euro. Většina směnáren taky nepožaduje poplatek za směnu. Pokud tedy budete vyměňovat eura za leky, tak já jsem měnil za 99,5 leků za jedno euro.

A potom mě 20.000 leků stálo už jen 5.058 koruny!

Tady je ještě dobré zmínit, že já ve svém příkladu pracuji s takzvanými “levnými” eury, tedy eury, které jsem získal přes službu Roklen FX v kurzu 25,162 koruny za jedno euro.

V tu stejnou dobu prodávala komerčka eura za 26,0129, odtud tedy označení “levný eura” :-).  

4) No a teď nejvýhodnější varianta na konec.

V Albánii se totiž dá většinou platit rovnou eury, albánci si na to už zvykli. Vrátí Vám buď leky, nebo eura (když mají). A pro nás je výhodné, že se jim nechce většinou přepočítávat, jestli je zrovna euro 99 leků, nebo 98,5 a prostě počítají, že jedno euro je 100 leků.

Díky tomuto zjednodušení se dostáváte do situace, kdy za 20.000 leků dáte jen 5.033 korun!

To je tedy o celých 376 korun výhodnější, než první varianta výběru v bankomatu. A to už stojí za zvážení, co říkáte? Protože za to už je pěkný oběd v albánské restauraci…

Tak šťastné cestování a placení v Albánii, přeje Vláďa :-)