Na trhu existuje mnoho olivových olejů. Jak ale poznat ty opravdu kvalitní? Takové, které nejvíce prospějí vašemu zdraví a zároveň jejich výroba zbytečně nezatěžuje přírodu? Pojďme si to stručně říct.

Olivové oleje té nejvyšší kvality jsou vždy extra panenské (extra virgin). Ovšem i mezi nimi je mnoho rozdílů. Řiďte se naším seznamem a nešlápnete vedle!

1. Vždy kupujte BIO olivový olej

Je to jednoduché: pesticidy sice olivy chrání proti hmyzu, a tím podporují jejich růst, ale za jakou cenu? Rozhodně nejsou dobré ani pro přírodu ani pro lidské zdraví. A navíc olivy, které nejsou přirozeně vystaveny hmyzu, jsou slabší než olivy, které bojují a vítězí.

 

Když koupíte organický olivový olej, poděkuje vám vaše tělo i příroda.

 

2. Stáčený do lahví z tmavého skla

Extra panenský olivový olej je citlivý na světlo a jeho kvalita ve světlých nebo průhledných lahvích rychle klesá. A určitě byste měli kupovat ten ve skle, nikoliv v lahvích z plastu. Z něj se totiž uvolňují umělé mikročástice zvané monomery, které pronikají přímo do olivového oleje a vy je pak pijete. Skleněné láhve jsou tedy šetrnější k přírodě i vašemu zdraví, a navíc takový olej lépe chutná.

 

3. Nízká úroveň kyselosti (acidity)

Podle zákona musí být úroveň kyselosti extra panenského olivového oleje vždy nižší než 0,8 %. Čím nižší je úroveň kyselosti, tím méně volných mastných kyselin obsahuje. To znamená lepší chuť, vůni i kvalitu. 

Co zvyšuje úroveň kyselosti –⁠ opožděná sklizeň, použití poškozených oliv nebo lisování oliv příliš pozdě.

 

Ty nejlepší extra panenské olivové oleje mají úroveň kyselosti 0,25 % nebo dokonce nižší. U takto kvalitních olejů pak získáte bonus: můžete je zahřát až na 180 °C, aniž by ztratily své zdraví prospěšné látky.

 

Třeba námi prodávaný Musai BIO extra panenský olivový olej má úroveň kyselosti vynikajících 0,2 %.

4. Nízký obsah vosku

Vysoký obsah vosku v oleji naznačuje, že byl jeden 2× lisovaný olivový olej smíchán s jiným za studena lisovaným. A to není dobré.

 

Vosk (ze stromů) se nachází ve slupkách oliv a z větší části zmizí s dužinou při prvním lisování. Aby se vytlačilo více olivového oleje, někdy se ale i tato dužina znovu lisuje. Proto se může stát, že se do oleje dostane více vosku.

 

Proto má extra panenský olivový olej zákonný maximální obsah vosku 250 mg/kg. Existují dokonce olivové oleje s obsahem vosku pouze 125 mg/kg.

 

5. Nízká peroxidace

Peroxidace je kvalitativní parametr, který udává, do jaké míry je olivový olej poškozený kyslíkem. Olivové oleje špičkové kvality jsou při lisování a skladování vystaveny kyslíku co nejméně. Jejich skladovací nádrže totiž mají hermeticky uzavřená víka až do výše hladiny oleje při lisování. Tyto olivové oleje mají peroxidaci nižší než 10. Zákonem povolený maximální stupeň peroxidace je 20.

 

U nás koupíte olivový olej s mimořádně nízkou peroxidací (5,3). Mrkněte na Musai BIO extra panenský olivový olej

 

6. Čistota

Možná jste na etiketách už zahlédli zkratku K 270. Znamená to Kappa 270 a jde o označení čistoty olivového oleje. Že v něm nejsou nalisované žádné větvičky, větve, listí nebo další věci, co do něj nepatří. Čím je tato hodnota nižší, tím je olej lepší. Zákonné maximum pro extra panenský olivový olej je 0,20. Nejkvalitnější extra panenské olivové oleje mají dokonce hodnoty menší než 0,12.

 

7. Perfektní olivový olej se sklízí, lisuje a stáčí na stejném místě

Čím delší doba uplyne mezi sklizní a lisováním, tím nižší je výsledná kvalita produktu. Olivové oleje té nejvyšší kvality obvykle vyrábí středně velké rodinné firmy nebo družstva. Ty sklízejí, lisují a lahvují na stejném místě nebo ve stejné oblasti. 

 

Dokážou dokonale naplánovat každý krok, od sklizně až po lahvování. Olivy tak například nemusí někde delší dobu stát (či spíše ležet), než bude k dispozici lis. To by mohlo zásadně snížit jejich kvalitu a tedy i celkovou kvalitu olivového oleje.

Protože sami milujeme kvalitní olivové oleje, rozhodli jsme se jeden vozit až z Albánie. Vyzkoušeli jsme pěknou řádku olejů, ale Musai BIO extra panenský olivový olej nás ohromil. Tak dobrý a kvalitní olej jsme zatím nenašli. 

Budeme rádi, když ho vyzkoušíte a pak nám třeba dáte vědět, jak jste spokojeni. 🙂

Alexandra