„A to se tam nebojíte?!?“

 

Naprosto nejčastější otázka, kterou v souvislosti s Albánií dostáváme.

 

Druhá nejčastější je – „A není tam draho?“ (není, což zjistíte v našem článku Jaké jsou ceny v Albánii?)

 

Odpověď na první otázku je velice jednoduchá – ne, nebojíme se tam.

Albánii máme procestovanou křížem krážem a nikdy jsme se nedostali do situace, kdy bychom se báli. Od roku 2015 jezdíme do Albánie i s dětmi a nemáme jediný negativní zážitek.

I statisticky patří Albánie mezi bezpečné země. Třeba v roce 2020 zaznamenala pouze 3,7 krádeží na 100 000 obyvatel. Pro srovnání, v ČR je to 11,7 a průměr EU je na 40,8 případech krádeže na 100 000 obyvatel (čísla z roku 2020).

Je v Albánii bezpečno?

Proč má Albánie tak negativní pověst?

Z části je to dané 90. léty, kdy v ČR bylo hodně aktivních mafiánských skupin z Balkánu. Mezi nimi i albánské mafie. Tyto doby jsou naštěstí dávno pryč.

Proč tedy i po 20 letech od novinových titulků zmiňujících albánskou mafii máme stále pocit, že je Albánie nebezpečná?

Podle mě je to tím, že je pro nás Albánie stále dost neznámou zemí, o které se většinou píše, jen když se tam něco semele.

V Albánii se v posledních letech staly dvě výrazně negativní události – v roce 2001 se v horách na severu ztratili 3 čeští turisté a v roce 2015 jeden psychopat zastřelil český pár, opět na severu Albánie.

Zejména druhý případ měl v Albánské společnosti výraznou odezvu. Lidé přinášeli svíčky k české ambasádě v Tiraně, proběhly pietní shromáždění. Více najdete třeba v tomto článku.

 

Tyto dva případy utvrdily řadu lidí v tom, že je Albánie nebezpečná země. Zkušenosti tisíců turistů, kteří se vrátili v pořádku a nadšení Albánskou pohostinností samozřejmě nejsou pro média tak zajímavé, a tak se o nich v médiích obvykle vůbec nedozvíte.

Mimochodem většina Albánců si výše zmíněný případ českého páru pamatuje a když ho zmíníte, tak se vám za tento zločin omluví. Po sedmi letech a za zločin, se kterým nemají osobně nic společného. V jejich očích totiž došlo k porušení pohostinnosti, jedné z nejvyšších hodnot, jaké Albánci vyznávají. 

Je v Albánii bezpečnost? | LiveAlbania

Oblasti a situace, kdy je vhodné více myslet na bezpečnost

Tak jako v každé zemi, samozřejmě i v Albánii jsou oblasti, kde je třeba přemýšlet o bezpečnosti více než ve zbytku země.

V Albánii jsou to především:

  1. Hory na severu, které tvoří hranici s Černou Horou a Kosovem. V těchto horách jsou aktivní pašerácké skupiny a zejména v noci bych nedoporučoval v těchto oblastech cestovat autem ani pěšky. Mimochodem, je velmi pravděpodobné, že právě některá z těchto skupin se připletla do cesty zmíněné trojici Čechů, která se ztratila v roce 2001.

  1. Předměstí větších měst, tak jako všude ve světě. Než se vydáte poznávat večerní atmosféru předměstí Tirany, tak se radši zeptejte na recepci v hotelu, Kde je to bezpečné.

 

Obecně nedoporučuji v horských oblastech cestovat v noci. Především proto, že cesty v horách bývají rozbité a co je vidět za světla, to za tmy můžete snadno přehlédnout. Taková píchlá guma v noci v horách není zrovna příjemná událost. A co teprve proražená olejová vana nebo chladič…

Prostě v horách je lepší jezdit za světla.

 

Kdo je připraven, není překvapen

Pokud se chystáte do Albánie a nechcete nic podcenit, obraťte se na nás. Rádi Vám naplánujeme dovolenou tak, abyste se cítili bezpečně. Více najdete v naší sekci zájezdů do Albánie.

Vladimír