Pokud vybíráte kvalitní olivový olej, je dobré si všímat několika ukazatelů, které indikují kvalitu:

  • Obsah polyfenolů – čím vyšší, tím lepší
  • Obsah nenasycených mastných kyselin – čím vyšší, tím lepší
  • Acidita – čím nižší tím lepší
  • Obsah peroxidů – čím nižší tím lepší

Pokud jste dosud řešili u oleje pouze aciditu a podařilo se Vám mezi kamarády vyprofilovat jako „expert na olivový olej“ tak chápeme, že z tohoto článku nebudete mít radost. Ale stejně Vám doporučujeme, abyste si ho přečetli. A aciditu si určitě nechte, jen to prosím zkuste rozšířit i o další ukazatele .

 

 

1.    Polyfenoly

Na první místě doporučujeme BIO Musai olivový olej, protože má vysoký obsah polyfenolů, což jsou přírodní antioxidanty.

BIO Musai olivový olej obsahuje 650 – 700 mg polyfenolů na jeden kilogram. Pro srovnání – levné olivové oleje v supermarketu tato čísla ani neudávají a prémiové oleje mají běžně 400 – 500 mg na kilogram.

 

Co jsou to polyfenoly?

Polyfenoly jsou v podstatě látky, kterými olivy chrání sami sebe před působením negativních vlivů z okolí. Proto vysoký obsah polyfenolů mají většinou olivové oleje v BIO kvalitě. Zjednodušeně řečeno – při používání bio postupů nejsou olivovníky chráněny pesticidy a dalšími chemickými látkami. Z toho důvodu se musí chránit sami a vytváří víc polyfenolů, než chemicky ošetřené olivovníky.

Zároveň platí, že polyfenoly se v olivách hromadí před sklizní a v průběhu dozrávání oliv se jejich podíl snižuje. Proto se pro výrobu těch nejlepších olejů používá většinou hned první sklizeň a času na získání toho nejlepšího je tak opravdu málo.

 

Proto jsou také špičkový výrobci na obsah polyfenolů právem pyšní. Vypovídá totiž nejen o významném přínosu oleje pro jeho zdraví, ale dokumentuje obrovský kus poctivé práce, kterou do výroby musí výrobci dát.

 

Přínosy polyfenolů

Dle řady studií prospívají polyfenoly hned na několik problémů, které trápí českou populaci, konkrétně:

  • Pomáhají „hodnému“ cholesterolu a snižují „zlý“ cholesterol (odborně zlý = LDL, hodný = HDL cholesterol) a díky tomu snižují riziko srdečních onemocnění a jsou prevencí infarktu
  • Snižují riziko cukrovky. Polyfenoly totiž stimulují sekreci inzulínu.
  • Mohou pomoci pacientům s rakovinou i demencí. Některé studie ukazují, že polyfenoly mohou pomoci s blokací růstu a vývoje rakovinotvorných buněk
  • Obnovují střevní bakterie a podporují jejich růst

2.    Obsah nenasycených mastných kyselin

BIO Musai Olivovy olej obsahuje 75% nenasycených mastných kyselin.

Tyto kyseliny jsou na rozdíl od nasycených mastných kyselin pro naše zdraví velmi prospěšné. Často se zmiňují jako důvod, proč lidé ve středomoří výrazně méně umírají na kardiovaskulární choroby.

Dle mnoha studií je to právě díky tomu, že místo živočišných tuků (které obsahují nasycené kyseliny) se ve středomoří používá výrazně častěji olivový olej (který obsahuje nenasycené kyseliny).

Samozřejmě, že je dobré si ze středomořské kuchyně vzít více věcí, například jíst více cereálií, zeleniny, luštěnin a ovoce.

Ale pokud budete častěji používat olivový olej místo živočišných tuků, tak uděláte jedině dobře.

 

 

3.    Acidita a peroxidace

V českých luzích a hájích se postupně vyprofilovala acidita jako klíčový ukazatel kvality. Proto vždy uvádíme, že náš BIO Musai olivový olej patří s úrovní 0,2% do absolutní špičky. Nicméně hned v druhé větě doplňujeme, že jen aciditu uvažovat nemá smysl.

Určitě je to jeden z důležitých ukazatelů, který definují kvalitu olivového oleje. Ale abyste pochopili nás pochopili – většina top výrobců se pohybuje mezi 0,1 – 0,4%. V tomto rozmezí ale v platí, že rozdíl v chuti rozhodně nepoznáte.

Zároveň na aciditu má vliv víc věcí a některé výrobce neovlivní. Například počasí, nebo kyselost půdy atd. Může se tak stát, že i olivový olej s aciditou 0,5% může být velmi dobrý a kvalitní.

Takže suma sumárum – určitě je dobré se orientovat v tom, jakou aciditu má olivový olej. Ale rozhodně nedává smysl se přít o tom, jestli je lepší olej s 0,1% nebo s 0,3%.

 


Poznámka pod čarou – toto vše platí pro kvalitní olivový olej. Pokud kupujete olej v supermarketu… TAK TO NEDĚLEJTE! Ale pokud i tak budete pokračovat v této rituální sebevraždě, tak aspoň vždy zkontrolujte, jestli olej splňuje alespoň zákonné normy = max 0,8% pro extra virgin.


V podstatě to stejné platí pro peroxidy – čím menší, tím lepší. Zákonem daná norma peroxidace je maximálně 20 pro extra virgin.

Peroxidace je kvalitativní parametr, který udává, do jaké míry je olivový olej poškozený kyslíkem. Olivové oleje špičkové kvality jsou při lisování a skladování vystaveny kyslíku co nejméně. Jejich skladovací nádrže totiž mají hermeticky uzavřená víka až do výše hladiny oleje při lisování. Tyto olivové oleje mají peroxidaci nižší než 10. Zákonem povolený maximální stupeň peroxidace je 20.

Náš BIO Musai olivový olej má hodnotu 5,3.

 

Vladimír Přikryl

zakladatel projektu LiveAlbania