Prvotní motivace byla touha „něco“ vybudovat v krásných Albánských horách. Nejprve to měla být chalupa, ale velmi brzy se z toho stal projekt s pracovním názvem „Albanian nature valley“ neboli přírodní údolí v Albánii.

V té době jsem měl chalupu na Vysočině, na krásném místě, ale byla to „jen“ chalupa a pozemek 1 500 metrů. Ze tří stran sousedi a ze čtvrté strany pole.

Nebylo kam růst.

Kromě toho jsem měl vždy chuť přispět ke změně v rámci větší lokality. Neměnit jen svůj pozemek, ale ideálně udělat větší krajinný celek a ovlivnit celé údolí. A když píšu ovlivnit, tak nemyslím pouze stavebně, ale přispět celé komunitě.

Tak vznikl plán – koupit pozemek v Albánské vesnici a postupně rozvíjet celou komunitu. A protože se už dlouho věnuji tématu rovnosti pohlaví a emancipaci, chtěl jsem, aby projekt přinášel pozitivní změnu i v těchto oblastech.

Albánie se ukázala jako ideální místo – z hlediska rovnosti pohlaví má před sebou ještě dlouhou a náročnou cestu. Jestliže v EU řešíme, že muži a ženy nemají rovné podmínky, tak v Albánii je to řádově horší a vydalo by to na samostatný článek.

Co se týká rozvoje komunity – na venkově je ho potřeba jako sůl. Albánský venkov se totiž vylidňuje, zůstávají staří a mladí odchází buď do Tirany, nebo dokonce do zahraničí. Chybí práce pro dospělé a vzdělání pro děti.

Proto od počátku bereme náš projekt jako komplexní rozvoj vesnice. Chceme kombinovat krátkodobější a viditelnější rozvoj prostřednictvím turismu a vedle toho dlouhodobě podporovat lokální zemědělce a řemeslníky v rozvoji jejich podnikání.

Mimo to jsme se zavázali podporovat i místní školství. Dohodli jsme se s místní komunitou, že budeme sponzorovat výuku angličtiny na základní škole ve vesnici, kde vznikne náš penzion.

Uvědomujeme si, že před sebou máme nelehké úkoly. Ale věříme, že to zvládneme, protože Albánie má obrovský potenciál a my máme spoustu energie a optimismu hraničícího se snílkovstvím!

Co se nám už povedlo a co nám dodává energii:

  • Rozjeli jsme e-shop s BIO/přírodní kosmetikou a zájezdy do Albánie. Na něm se právě nalézáte.
  • Našli jsme úžasné produkty Bees and Trees. Nejenže jsou plně z přírodních surovin, ale jejich autorka, Rona Nurshi je mladá podnikatelka, jejíž rodina odešla z Kosova do Albánie. Díky našemu e-shopu tak může poprvé nabízet svoje produkty mimo Albánii a Kosovo!
  • Koupili jsme pozemek vhodný ke stavbě penzionu a pracujeme na stavebním povolení.
  • Dohodli jsme s místní komunitou sponzoring výuky angličtiny.

Chystáme toho ještě víc a postupně chceme lidem představit všechny možné krásy Albánie. Tak nám držte palce a těšíme se na vás u dalšího článku.

Vladimír