Není pochyb o tom, že retinol je dobře prozkoumaná složka s mnoha přínosy pro pleť, ale je také spojována s podrážděním a olupováním pokožky. Nalezení jemnější a stejně účinné přírodní alternativy je proto skvělou zprávou pro všechny nadšence péče o pleť.

 

Co je Bakuchiol?

Bakuchiol je látka, která se nachází v listech a semenech rostliny Psoralea corylifolia. Je široce používán v čínské medicíně a ájurvédské praxi díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem především na léčbu lupénky a dalších kožních onemocnění. Bakuchiol Peptides je v posledních letech vnímám trochu jako „omlazující zázrak“ a stal se součástí luxusní kosmetiky.

 

Je Bakuchiol opravdu tak efektivní? 

Studie in vitro a in vivo prokázaly, že tato složka má schopnost podpořit regeneraci a zvýšit elasticitu pokožky. Studie z roku 2018 publikovaná v British Journal of Dermatology ukazuje, že retinol i bakuchiol redukovaly vrásky a pigmentové skvrny ve stejném rozsahu u všech účastníků, ale ti, kteří používali bakuchiol, neměli žádné nežádoucí účinky jako je olupování a pálení kůže.

Výhody retinolu jsou dnes široce známé, ale přicházejí s četnými vedlejšími účinky. Mnoho uživatelů uvádí podráždění a pálení pokožky a především je fototoxický (vytváří alergickou reakci při expozici na slunci) a nelze jej používat v těhotenství a kojení.

 

S bakuchiolem můžete získat všechny výhody retinolu bez špatných vedlejších účinků, protože také zklidňuje pokožku a je doporučován i pro tu citlivou. Některé online zdroje uvádějí, že bakuchiol může být bezpečný během těhotenství a kojení, ale jako vždy se nejprve poraďte se svým lékařem.

Může se používat až dvakrát denně, a to i ráno, protože se neznehodnocuje slunečním zářením a nezpůsobuje fotosenzitivitu pokožky.

Zaujal vás bakuchiol? Vyzkoušejte náš bestseller Bees & Trees BIO regenerační sérum na pleť s bakuchiolem. O zkušenosti s ním se podělila ve článku Recenzia Bees & Trees: Viac ako "len" prírodná kozmetika i Katarína z portálu LaKrem.sk, který se věnuje bezpečnosti kosmetiky.