Jak a čím platit v Albánii

Jak a čím platit v Albánii

Evergreen mezi cestovatelskými dotazy…

Dá se platit kartou? Dá se platit eury? Kde sehnat leky? Tak to jsou jedny z nejčastějších otázek na cestovatelských skupinách.

Zároveň to jsou taky otázky, na které můžete dostat hodně rozdílné odpovědi, proto stojí zato se tomu trochu věnovat a pokusit se uvést vše na pravou míru.

  • přidáme malý dáreček - naučíme Vás totiž, jak si při výběru běžné částky vydělat dost na dobrý albánský oběd :-)  

Tak pojďme na to!


Jak se domluvit v Albánii

Jak se domluvit v Albánii

Pokud se chystáte do Albánie, tak Vás to určitě už napadlo - jak se tam domluvím?

Je to jedna z častých otázek, kterou od Vás dostáváme.

Samozřejmě bych mohl odpovědět jednou větou, ale nedá mi to, abych odpověď trochu nezaobalil do albánského historického kontextu, je totiž hodně zajímavý.


Aktivované ořechy: Proč jsou lepší než neaktivované a jak je připravit

Aktivované ořechy: Proč jsou lepší než neaktivované a jak je připravit

Ořechy a semínka jsou nejen chutné a křupavé, ale také prospěšné pro zdraví. Možná jste však neslyšeli o jednoduchém triku, jak ještě vylepšit jejich nutriční hodnotu a udělat je lépe stravitelnými. Stačí voda, sůl, ořechy a náš článek, který vám poskytne odpovědi na všechny otázky.

Co znamená aktivace ořechů? Předtím, než se pustíte do konzumace ořechů přímo ze sáčku, můžete ještě zdokonalit jejich chuť a stravitelnost. Aktivace ořechů, neboli namáčení, je proces, při kterém se ořechy nejprve namočí do vody a poté usuší. Tento postup odstraňuje případné nežádoucí látky a zvyšuje jejich stravitelnost.


Mechanický vs chemický peeling pleti: Který je pro mě ten správný?

Mechanický vs chemický peeling pleti: Který je pro mě ten správný?

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak dosáhnout hladké a zdravé pleti je peeling neboli exfoliace.

Tradičně se za peeling považovalo pouze tření (mechanická exfoliace), což vedlo k vzniku různých domácích "receptů" na cukrové nebo kávové scruby. Avšak dnes existují různé metody, které lze přizpůsobit typu pleti a konkrétním problémům, kterým čelíte.


Proč si vybrat Musai olivový olej?

Proč si vybrat Musai olivový olej?

Pokud vybíráte kvalitní olivový olej, je dobré si všímat několika ukazatelů, které indikují kvalitu:

  • Obsah polyfenolů – čím vyšší, tím lepší
  • Obsah nenasycených mastných kyselin – čím vyšší, tím lepší
  • Acidita – čím nižší tím lepší
  • Obsah peroxidů – čím nižší tím lepší

Pokud jste dosud řešili u oleje pouze aciditu a podařilo se Vám mezi kamarády vyprofilovat jako „expert na olivový olej“ tak chápeme, že z tohoto článku nebudete mít radost.

Ale stejně Vám doporučujeme, abyste si ho přečetli. A aciditu si určitě nechte, jen to prosím zkuste rozšířit i o další ukazatele :) 


Lidé Albánie – zážitky, na které nezapomenu

Lidé Albánie – zážitky, na které nezapomenu

Tento článek jsem se rozhodl napsat na základě statistiky. A to konkrétně mojí statisticky nejčastější odpovědi na otázku: „Proč vlastně rád jezdíš do Albánie?“ Moje nejčastější odpověď (87,6%) je – kvůli lidem. Prostě v Albánii jsou skvělý lidi.


Retinol vs. Bakuchiol: Který je pro mě ten správný?

Retinol vs. Bakuchiol: Který je pro mě ten správný?

Bakuchiol je látka, která se nachází v listech a semenech rostliny Psoralea corylifolia. Je široce používán v čínské medicíně a ájurvédské praxi díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem především na léčbu lupénky a dalších kožních onemocnění. Bakuchiol Peptides je v posledních letech vnímám trochu jako „omlazující zázrak“ a stal se součástí luxusní kosmetiky.


Jak poznat kvalitní olivový olej | LiveAlbania

Jak poznat skutečně kvalitní olivový olej?

Na trhu existuje mnoho olivových olejů. Jak ale poznat ty opravdu kvalitní? Takové, které nejvíce prospějí vašemu zdraví a zároveň jejich výroba zbytečně nezatěžuje přírodu? Pojďme si to stručně říct.

Olivové oleje té nejvyšší kvality jsou vždy extra panenské (extra virgin). Ovšem i mezi nimi je mnoho rozdílů. Řiďte se naším seznamem a nešlápnete vedle!


Jak a kdy vyrazit do Albánie? | LiveAlbania

Jak a kdy vyrazit do Albánie?

Pokud už jste odhodlaní „riskovat“ život v té „nebezpečné a divoké zemi kdesi na Balkáně“, možná si kladete otázky typu: „Jak se tam dostanu? Je to za Chorvatskem doprava, doleva, nebo rovně?

A kdy tam mám jet?

Odpovědi se vám pokusíme dát v následujícím článku.

Nejprve je dobré si říct, jak chci dovolenou v Albánii strávit. Chci být jen na pláži, nebo chci naopak do hor? Nebo chci procestovat celou Albánii a vidět i hory i moře?


Trip do Itálie | LiveAlbania

Trip do Itálie

Kosmetika od Bees & Trees měla být náš první produkt na LiveAlbania, takže jsme byli trochu nedočkaví. Když konečně přišla informace, že kosmetika je připravená, tak jsme se rozhodli nečekat na přepravu a zajet pro kosmetiku osobně.

Rozkaz zněl jasně - bez kosmetiky se nevracet! Jenže kosmetiky mělo být 53 krabic o rozměrech 40 x 33 x 23 centimetrů, což jsou čísla, která mě dodnes budí ze spaní.

Další