Jak na cestování autem po Albánii
Auto je v podstatě jediným dopravním prostředkem pro cestování po Albánii. Druhá varianta je využít místních mikrobusů, ale pokud jste v Albánii poprvé, tak to nedoporučuji. Bez znalosti albánštiny to pro vás bude velmi obtížné. Neexistují oficiální jízdní řády a řidiči v naprosté většině nemluví anglicky.
Osobní vlaková doprava v Albánii neexistuje a oficiální autobusové linky také ne.
Po Tiraně a přilehlém okolí se lze dopravit taxíkem, ale ve zbytku země potřebujete auto, ať už vlastní, nebo půjčené.
Auto si bez problémů můžete půjčit v Tiraně, přímo na letišti nebo v centru. Také můžete přiletět na Korfu a auto si půjčit tam, případně přejet lodí do Sarandy, kde je půjčení auta také možné. Více informací také najdete v našem článku „jak se dostat do Albánie“.
Kvalita silnic v Albánii
Pokud se rozhodnete cestovat po Albánii autem, je dobré cestu dobře naplánovat. Ačkoliv se infrastruktura zlepšuje a hlavní tahy jsou v poměrně dobrém stavu, pořád je cestování po Albánii náročnější než po EU.
Je to dané hornatým terénem, který znesnadňuje stavbu kvalitních širokých silnic. Kvůli tomu ani nové silnice neumožňují rychlé cestování a chybí obchvaty vesnic i měst. Počítejte s tím, že průměrná cestovní rychlost je tu kolem 50 km/h.
V poslední době probíhá pokládání asfaltu i v horách, takže i osobním autem se dneska dostanete na zajímavá místa. Nicméně je vždy lepší si předem zjistit od místních, jestli lze vámi zvolenou lokalitu navštívit vaším vozem.
Základní slovíčka:
Rruga – cesta
Mire – dobrá
Keq – špatná
Makine – auto
Ideální je cestovat po Albánii autem alespoň typu SUV, ideálně s pohonem všech kol 4x4 (ale nemusíte, pokud cestujete jen podél pobřeží nebo po silnicích první třídy). Ovšem jestli chcete poznat tu pravou Albánii a vyjet do horských vesniček, tam se SUV určitě hodí.
Albánci do hor sice jezdí obyčejnými Mercedesy, které v jejich rukou zvládnou opravdu hodně, ale našinec přeci jen většinou není ochotný přihlížet tomu, jak jeho miláček postupně ztrácí plastové krytí podvozku, přední spoiler atd.
Pokud se chcete podívat vysoko do hor, tak se neobejdete bez opravdového offroadu, protože do některých míst se jinak nedostanete. Nutností jsou terénní pneumatiky alespoň typu all-terrain, nejen kvůli lepšímu záběru v bahnu, ale především kvůli ochraně proti proražení. Albánské cesty jsou obecně hodně kamenité a proražená pneumatika je zde častým problémem. Proto se vyplatí mít sebou plnohodnotnou rezervu = stejnou, jakou mají zbylá 4 kola.
Autoservisy v Albánii – co dělat, když se něco pokazí
Hodně záleží na typu/stáří auta. V horských oblastech nenajdete značkové servisy, ty jsou jen v Tiraně a ještě ne pro všechny značky.
Pokud ale máte starší auto, dost často vám i v horách pomohou šikovní mechanici. V každém městečku totiž najdete nějaký autoservis a pneuservis. A jako vždy a všude v Albánii, také v těchto autoservisech vám budou chtít maximálně pomoci.
Čím novější auto máte, tím je to bohužel těžší. Nová auta jsou plná elektroniky, motory jsou čím dál složitější a zároveň má jen málokdo chuť riskovat ztrátu záruky. Překvapivě to platí i pro defekty pneumatik. Pokud se vám zničí nízkoprofilové pneumatiky, v Albánii budete mít problém sehnat náhradní.
Pravidla albánského silničního provozu
V Albánii jsou poměrně nízké rychlostní limity. Obecně platí, že na dálnici (kterých je minimum) je rychlostní limit 110 km/h, mimo dálnice pak 90 km/h a ve městě 40 km/h. Ale většinou jsou tyto limity ještě zpřísněny místním dopravním značením.
V horách běžně uvidíte omezení na 60 km/h, ale i na 40 km/h. Stejně tak ve městech.
Albánští řidiči se pak dělí do dvou skupin – jedna limity dodržuje a druhá je naopak (někdy i násobně) překračuje. Díky tomu vzniká na silnicích řada krizových situací a řízení v Albánii tak není úplně jednoduché.
Ve městech pak platí, že „nic neplatí“. Řidiči standardně využívají každého volného prostoru a z dvouproudých silnic tvoří až čtyřproudé. Přednost má ten, kdo je větší/rychlejší atd. Nejjednodušší je si říct „jsem na dovolené a nespěchám“ a podle toho se řídit. Lepší dát přednost, než si kazit dovolenou řešením havárie.
Dopravní policie
Dopravní policii uvidíte v Albánii velmi často, ve většině případů hlídkuje a v poslední době stále častěji měří také rychlost. Dříve bylo zvykem, že policie drobné přestupky turistů tolerovala, podle místních to byl v podstatě vládní příkaz. Albánská vláda údajně dříve vydala policistům příkaz, aby se k turistům chovali nadstandardně.
Řadu let to fungovalo a dnes to ještě stále funguje v horách. Na cestách k moři už ale na toleranci přestupků nelze spoléhat a policie turisty za rychlost už běžně pokutuje.
Nicméně pokuty jsou relativně nízké, překročení rychlosti do 20 km/h je za 2.000 leků, menší přestupky mohou být kolem 1.000 leků (1 lek = cca 20 haléřů).
Dejte si ovšem pozor na závažné přestupky – vysoká rychlost, nebezpečná jízda. Pokud uděláte závažný přestupek, tak Vás policisté šetřit nebudou. Rozhodně také nedoporučuju se k policistům chovat familiárně.
Albánští policisté jsou obecně velmi příjemní a v tomto směru se výrazně liší od zbytku balkánu. Zejména srbští policisté dokážou být fakt protivní. Ale o tom v jiném článku.
Využijte toho, že Albánii známe jak své boty!
Rádi vám pomůžeme naplánovat celý výlet. Jak cestovat do Albánie, co si vzít s sebou, kde si půjčit auto a na jaké výlety se vydat. Neztrácejte čas googlením nebo ležením v mapách, ta nejzajímavější místa jsme už objevili za vás!
Vše najdete v našich zájezdových balíčcích.