Čím se platí v Albánii?

Oficiální měnou Albánie je albánský lek (ALL) a jeho kurz je cca 4,7 5 leků na jednu českou korunu. Zjednodušeně řečeno lze ceny v Albánii dělit pěti a vyjde vám český ekvivalent. 

Než se pustím do konkrétních cen, tak bych chtěl zmínit důležitou věc – v Albánii není obvyklé platit kartou. A to ani u čerpacích stanic. Samozřejmě, že na trasách k moři už najdete čerpací stanice, které karty berou. Stejně tak u moře lze v nových hotelech platit za ubytování kartou. Rozhodně to ale není standard, na jaký jsme zvyklí v Česku.

Mimo pobřeží je situace ještě horší, v horských oblastech s terminály vůbec nepočítejte.

Naštěstí se v poslední době výrazně zlepšila dostupnost bankomatů, takže nebývá problém vybrat hotovost. 

K výběru důrazně doporučuji používat bankomaty banky BKT (bkt.com.al), které mají suverénně nejmenší poplatek za výběr (v době psaní článku to bylo 700 leků). U ostatních bank je poplatek vyšší, většinou kolem 1 000 leků, ale potkáte i poplatek 1 700 leků, a to už je pálka.

Z toho důvodu doporučuji vybírat aspoň 50 000 leků (cca 10 000 Kč), kde se poplatek aspoň trochu rozloží.

V Albánii se dá platit i eury, hlavně u moře a ve větších městech to není problém. Na přepočet Albánci většinou použijí kurz centrální banky, což je férový přístup. Podvody a podvůdky, které známe z českých směnáren, jsem v Albánii nezažil.

Kolik budete platit v Albánii?

Albánie je občas vnímána jako levná destinace. Za toto označení si částečně mohou Albánci sami, protože tak svoji zemi občas prezentují. Pravda je ale taková, že pobyt u moře vás může stát podobně jako v Chorvatsku.

Naopak v horách se dá vyžít opravdu levně.

Nicméně jedeme na dovolenou, tak nebudeme hledět na korunu, že. Proto zde neuvádím výčet všech věcí, které byste mohli potřebovat, ale jen výčet příjemných a méně příjemných překvapení.

Co vás příjemně překvapí

Ceny jídel – poměr cena/kvalita za jídlo je v Albánii velmi dobrý. To platí pro hory a překvapivě i pro pobřeží. 

Pro Albánce je typické, že se jde najíst celá rodina a jednotlivá jídla mezi sebou sdílí. Proto se často setkáte s tím, že Albánci dávají velké porce, které většinou stačí pro dva. Když si dáváte maso v horách, tak počítejte s tím, že za 1 000–1 200 leků (cca 200–240 Kč) dostanete půl kila masa.

Stejně tak salát, který stojí 200–400 leků (cca 40–80 Kč), je porce minimálně pro dva. Salát je většinou z domácích surovin a je výborný. 

V Albánii je znát vliv italské kuchyně, mají výborné těstoviny i pizzy. Pokud se chcete u moře dobře a cenově přijatelně najíst, volte těstoviny s mořskými plody. Stojí kolem 700 leků (cca 140 Kč), jsou výborné a najíte se dosyta.

Hranolky (typická albánská příloha) stojí 150–200 leků (30–40 Kč). Tady jedno specifikum – hranolky jsou pro Albánce předkrm, takže vám je většinou přinesou ještě před hlavním chodem. Pokud si tedy chcete dát grilované maso a hranolky dohromady, vždy na to obsluhu upozorněte. Ale ani to vždy nezaručuje, že maso a hranolky dostanete najednou. 😊

Více najdete například v našem článku o jídle v Albánii.

Ceny ubytování mimo pobřeží – ubytování v horách je výrazně levnější, než jsme u nás zvyklí. A to nemám na mysli hostely nebo ubytování u místních, ale ubytování v penzionech. V horách není problém sehnat ubytování včetně snídaně kolem 3 000 leků/noc (cca 600 Kč). Stejně tak ve městech mimo pobřeží je ubytování levné. Například v Beratu najdete krásné ubytování v historických domech za 2 500 leků/noc včetně snídaně (cca 500 Kč).

Rakije a káva – zejména na vesnicích jsou rakije a káva vyhledávanou kombinací na zlepšení dne. Oboje bývá velmi kvalitní a za nízkou cenu. Rakije stojí těžko uvěřitelných 50–80 leků (10–16 Kč), espresso stojí kolem 50 leků (cca 10 Kč) a caffé latte 150 leků (cca 30 Kč).

Cigarety – nekouřím, ale myslím, že je fér na to upozornit – cigarety jsou v Albánii hodně levné. Pohybují se asi na polovině až dvou třetinách cen u nás v ČR.



Co Vás překvapí nepříjemně

Ceny benzínu/nafty – benzín a nafta se v Albánii momentálně pohybují kolem 40 korun za litr, nafta je o trochu dražší než benzín (195 leků benzín a 215 leků nafta). Tedy dražší než v ČR. Doporučuji tedy natankovat ještě před vjezdem do Albánie, zejména pokud jedete přes Černou Horu (viz náš článek – Jak cestovat do Albánie). Benzín a nafta jsou tam výrazně levnější než v Albánii (kolem 1,5 EUR za litr).

Jinak cena pohonných hmot je v Albánii téměř všude stejná, působí to téměř jako kartel. Prostě nemá cenu spekulovat, že je někde koupíte levněji.

Ohledně kvality pohonných hmot – zatím se mi nikdy nestalo, že bych natankoval špatné PHM. Ani sami Albánci mi nikdy neříkali, že by s tím byl problém, ani nepreferují určité sítě pump. Zdráhavě doporučují Kastrati, což je síť stanic distributora pohonných hmot. Tipují, že jako distributor si bude to nejlepší nechávat pro sebe.

Cena za slunečník na pláži – nejezdím do Chorvatska ani nikam jinam k moři, takže nemám zkušenost, kolik stojí slunečník na pláži v jiných destinacích. Bohužel si pamatuji doby, kdy byl slunečník na albánské pláži zdarma, většinou jako služba místního baru, hotelu nebo restaurace.

Proto mi 2 000 leků (cca 400 Kč) za slunečník + dvě lehátka přijde trochu moc. A to je bohužel spodní hranice. Může to být i 4 000 leků (cca 800 Kč). Dokonce jsou pláže, kde se ceny odvíjí od toho, jak daleko jste od moře. To je zvykem na luxusnějších plážích kolem Ksamilu a Sarandy. Za první lajnu se pak platí těžko pochopitelných 15 000 leků (cca 3 000 Kč).

Řada hotelů má svoje pláže a při hledání ubytování se vyplatí vybírat takové hotely, které nabízí lehátka v ceně pokoje.

Cena alkoholu (neplatí pro rakiji) – možná byste na základě ceny rakije čekali, že i ostatní alkohol bude levný. Není tomu tak. Pivo stojí stejně jako v ČR a jeho kvalita je horší. Stejně tak tvrdý alkohol stojí podobně jako v ČR. Míchané nápoje jsou opět stejně drahé jako v ČR.

Trochu lepší situace je s vínem. Pokud si dáte místní – takzvané „house wine“ – vychází levněji než v Čechách a bývá dobré. Pokud si dáte albánské víno, tak to vyjde také levněji, než je v Čechách obvyklé. Ovšem albánských vín zatím moc není, dobrá se pěstují v okolí Beratu, ale většinou narazíte na italská vína, která mohou být dražší než v Čechách, protože je Albánci považují za luxusní.

Závěrem

Suma sumárum – pokud se vydáte do albánského vnitrozemí a hor, tak budete žít levněji, nebo stejně draze jako v ČR.

U moře mohou být ceny vyšší, ale rozhodně to není žádná tragédie.

Pozn.: Všechny uvedené ceny jsou platné k září 2022. Kromě cen benzínu nedochází k výrazných výkyvům.