Albánie je nesmírně krásná země. V jejích horách najdete člověkem téměř nedotčenou přírodu, která vás uchvátí na první pohled. Navíc tam téměř nikoho nepotkáte, protože mladá generace se postupně stěhuje do měst. Zážitek z hor tak pro vás bude o to intenzivnější.

Albánci jsou hrdí a velmi pohostinní lidé, kteří žijí v souladu s přírodou a jsou šikovní řemeslníci. Svým způsobem života se jejich ekonomika vyhnula degradaci na konzumní společnost, díky čemuž zde najdete neobyčejný mix: Krásnou přírodu, vstřícné a pracovité lidi a také rostoucí ekonomiku založenou na turismu.

Já se do Albánie zamiloval hned při první návštěvě v roce 2006. To ještě šlo o hodně neobjevenou zemi, která navíc v České republice neměla nejlepší pověst. Stručně – albánská mafie, zabití turisté a žádná infrastruktura. Opravdu nic moc reklama.

Já jsem ale našel jinou Albánii – krásné hory, pohostinné lidi a skvělé zážitky. Byl jsem sám překvapený, jak u nás média vykreslují především to špatné, ale tu krásu jsem v televizi nepostřehl. Musel jsem za ní osobně a hned jsem se zamiloval.

Nějakou dobu jsem cestoval i po Rumunsku, Bulharsku nebo na Ukrajinu. Ale Albánie mi utkvěla v paměti zdaleka nejvíc a nemohl jsem na ni zapomenout. Znovu jsem se tam vrátil v roce 2015 a od té doby tam cestuji několikrát ročně. 

Ovšem nejezdím na turistická pobřeží. Cestuji do hor, tedy do míst, kde téměř nikdo nemluví anglicky nebo jiným světovým jazykem, ale přesto vás tam každý pohostí a vždy se nějak dorozumíte. Ta nedotčená horská příroda je plná krásných míst a vy jste široko daleko jediným turistou. Nepopsatelné!

V tom roce 2015 jsem také začal přemýšlet, že bych v Albánii chtěl dokázat něco víc, než ji jen procestovat a poznat.

Nejdřív mě napadlo, že si tam postavím chatu. Ale pak jsem si řekl: “To by byla škoda se o tu krásu nepodělit s ostatními!” Z chaty se tak rázem stal penzion. Prostě jsem se rozhodl, že si v albánských horách jednou postavím penzion. A ne jen tak ledajaký – bude ekologický, v souladu s přírodou a propojený s místními lidmi.

Zkrátka jsem chtěl dát i ostatním možnost prožít tu pravou Albánii. Ne tu komerční na plážích Ksamilu, ale tu opravdovou, lehce drsnou a trochu divokou horskou Albánii.

Tak vznikl v roce 2019 projekt LiveAlbania. Tehdy to stále byl jenom nápad, ale už jsem na něj nebyl sám! Nadchnul jsem pro něj totiž svoji tehdejší přítelkyni a dnes už i manželku Alexandru. Byla mi a stále je skvělou parťačkou a já si to bez ní opravdu neumím představit. 

Když jsme se tedy rozhodli plán s penzionem uskutečnit, vyrazili jsme do Albánie zjistit, co všechno k tomu bude potřeba. A také jsme si řekli, že neskončíme jen u penzionu. Že dáme lidem možnost dostat Albánii trochu víc pod kůži a dostaneme do Česka místní, čistě přírodní kosmetiku.

A i když nám to pak zkomplikoval COVID, nikdy jsme se projektu LiveAlbania nevzdali. Stále jsme na něj mysleli a rozvíjeli jej alespoň na papíře. A jakmile nám to situace dovolila, opět jsme do toho šlápli.

 

Proto máme obrovskou radost, že v roce 2022 náš projekt konečně odstartoval!

Má tři hlavní pilíře:

  • Na e-shopu LiveAlbania nabízíme čistě BIO/přírodní kosmetiku. V duchu našeho projektu se jedná o albánské produkty té nejvyšší kvality, vyráběné certifikovanými postupy v tamních horách.
  • Náš vysněný penzion v horách už se pomalu rýsuje! Koupili jsme pozemek a začali stavět. Už brzy začneme nabízet speciální ubytovací balíčky a moc rádi vás tam přivítáme
  • Chceme využít svoji existující síť kontaktů v Albánii a podporovat vstup českých firem na rostoucí Albánský trh

Jsem neuvěřitelně šťastný, že se náš projekt po šesti letech konečně spouští. A skáčeme do toho rovnýma nohama! Už teď na našem e-shopu najdete prvotřídní přírodní a BIO kosmetiku značky Bees & Trees a také koření a čaje od Dr. Merja. Oboje patří k tomu nejlepšímu, co Albánie nabízí.

A my se nemůžeme dočkat, až to zjistíte na vlastní kůži!

 
Vladimír a Alexandra