Jalovec červenoplodý (Juniperus oxycedrus) je malý vytrvalý, pomalu rostoucí, jehličnatý strom patřící do čeledi cypřišovitých. Je mrazuvzdorný a snáší teploty až do -28 °C. Dosahuje výšky 1-8 metrů a produkuje až 1 cm velké bobule. Domovem je ve středomořských oblastech Evropy, zejména na Pyrenejském poloostrově, v Itálii, na Balkáně a v Turecku. Rostlina je schopna růst na chudých, skalnatých půdách a snáší sucho a chladnější podnebí.

Dřevo tohoto druhu je tvrdé a odolné a používá se k výrobě různých předmětů, jako jsou nábytkové či řezbářské výrobky. 

Různé části rostliny, jako jsou plody, oleje nebo dřevo, jsou dlouho využívány v tradiční přírodní medicíně. Éterický olej získaný destilací má protizánětlivé a diuretické účinky a obsahuje různé látky, jako delta-kadinen a beta-karyofylen. V kosmetice se přidává do mýdel, parfémů a vlasové péče, kde podporuje obnovu kožních buněk, hojení ran a zlepšuje lesk vlasů. Zmírňuje bolesti pohybového aparátu, zlepšuje činnost lymfatického systému, uvolňuje nervové napětí a funguje také jako fytoestrogen

Nicméně, jeho dlouhodobé užívání může zvyšovat riziko alergických reakcí, a proto by se měl používat s opatrností a v krátkých intervalech.

Na rozdíl od většiny ostatních olejů, které se vyrábějí z jehličí, dřeva nebo směsi různých částí rostlin, náš olej je získáván výhradně z plodů jalovce a proto se jedná o produkt nejvyšší kvality. Plody jsou pečlivě ručně sbírány z divoce rostoucích stromů v horách, což zaručuje zachování jejich čerstvosti a přírodních vlastností.  Díky tomu obsahuje významné množství účinných látek.

Informace o esenciálním oleji z jalovce červenoplodého:

  • Vlastnosti - éterický olej z jalovce je svěží, dřevitě kořeněná a revitalizující.
  • Chemické složení - obsahuje několik klíčových složek, mezi které patří delta-kadinén, známý svými antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi, a zonarén, který má podobné účinky. Dále je tu kadin-1,4-dien, další látku s protizánětlivými účinky, a beta-karyofylen, který může pomoci zmírňovat bolest svalů a kloubů. Posledním z klíčových složek je 1-epi-kubenol, který je známý svými antiseptickými vlastnostmi
  • Podpora cirkulace krve - zlepšuje oběh krve v pokožce a tím napomáhá při obnově kožních buněk.

  • Antiseptické vlastnosti - pomáhá eliminovat bakterie a mikroby
  • Analgetické účinky - pomáhá zmírňovat bolesti svalů a kloubů.

  • Protizánětlivé účinky - snižuje záněty a podporuje hojení kožních problémů a poranění.

Extrakční proces: Parovodní destilace
Země původu: Albánie
Dávkování
masáž: 1-3 kapek na 10 ml nosného oleje (např. mandlový, kokosový nebo olivový olej)
koupel: 2-4 kapek na vanu teplé vody 

Upozornění:

Esenciální olej z jalovce je velmi koncentrovaný a silný.

Při používání se musí vždy rozředit ho vhodným nosičem, jako je nosný olej.

Při aplikaci na kůži je důležité provést předem zkoušku na alergickou reakci a vyhnout se kontaktu s očima a sliznicemi.

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy a malé děti do sedmi let.

V případě dlouhodobého používání se zvyšuje riziko alergické reakce, mělo by se s ním proto pracovat v krátkých, maximálně čtrnáctidenních, intervalech.

Neměl by se používat do difuzéru nebo aromalampy za účelem inhalace.

Nesmí se užívat vnitřně.


Proč si vybrat olej z albánských hor?

Esenciální oleje z divokých horských bylinek mají několik výhod oproti konvenčně pěstovaným olejům. Zde je několik z hlavních důvodů, proč jsou výjimečné:

  • Silnější chemické složení - divoké bylinky jsou vystaveny různým vlivům, jako jsou extrémní teploty, větrné podmínky, vysoká nadmořská výška a konzumace zvířaty. Tyto podmínky stimulují produkci esenciálních olejů a zvyšují jejich koncentraci účinných látek, což způsobuje jejich větší sílu a účinnost.

  • Absence pesticidů a chemikálií - planě rostoucí bylinky nemají žádný kontakt s pesticidy nebo chemikáliemi, které jsou často používány při konvenčním pěstování. To znamená, že oleje z těchto bylinek jsou přirozeně čisté a nezatížené nežádoucími látkami.

  • Ruční sběr -  díky nepřístupnosti hor se sběr provádí ručně, což znamená, že je věnována větší péče a pozornost jednotlivým rostlinám. To umožňuje výběr nejlepších rostlin a jejich sběr v optimálním čase, což má pozitivní vliv na kvalitu olejů.

  • Unikátní aroma a složení - rostliny rostoucí v horách mají často specifické podmínky prostředí, které ovlivňují jejich aroma a chemické složení. Oleje z divokých horských bylinek mají jedinečný a autentický charakter, který nelze plně reprodukovat u konvenčně pěstovaných variant.


Disclaimer:

Nařízení Evropského parlamentu nám neumožňují uvádět u výrobků neschválená zdravotní tvrzení. Není to možné ani v případech, kdy jsou tato zdravotní tvrzení potvrzená vědeckými studiemi. Zdravotní tvrzení zde není možné uvádět ani v rámci osobních zkušeností a referencí. Pro zjištění podrobnějších informací Vás proto odkazujeme na jiné zdroje.

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit, nebo léčit jakékoliv zdravotní, či psychologické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči, nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě, nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Uvedené informace nejsou míněny jako lékařská rady, ale spíše jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili v oblasti zdravotní péče vlastní názor a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho úsudku a průzkumu. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte, nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.