Sušené plody hlohu jednosemenného (Crataegus monogyna) se tradičně využívají v lidovém léčitelství, zejména pro své příznivé účinky na srdce a krevní oběh. Zde je několik způsobů, jak je lze využít:

Zdravotní přínosy hlohu:

  • Podpora kardiovaskulárního systému
    – Pomáhají zlepšit prokrvení a elasticitu cév.
    – Podporují regulaci krevního tlaku (zejména mírně snižují vysoký krevní tlak).
    – Zlepšují srdeční činnost, zvláště při mírné srdeční nedostatečnosti.

  • Uklidňující účinky
    – Působí jako jemné sedativum, pomáhají při stresu, nervozitě a nespavosti.

  • Antioxidanty
    – Obsahují flavonoidy a proantokyanidiny, které chrání buňky před oxidativním stresem.

Způsoby využití:

  • Čaj z hlohových plodů

1 polévkovou lžíci sušených plodů zalijte vroucí vodou a louhujte 15-20min. Poté sceďte a pijte 1-2x denně.

Pomáhá při nespavosti, nervovém napětí a podpoře srdce.

  • Tinktura z hlohu

100g sušených plodů nechte louhovat v 500 ml 40% alkoholu po dobu 3-4 týdny. Poté sceďte a užívejte 20-30 kapek 2x denně. (při potížích s krevním tlakem či stresem).

  • Sirup z hlohu

Plody lze vařit s vodou a medem pro vytvoření sirupu na podporu imunity.

  • Sušené plody ke žvýkání

Mohou se přímo žvýkat jako přírodní tonikum pro srdce.

Upozornění:

Hloh je obecně bezpečný, ale při užívání léků na srdce nebo krevní tlak je vhodné se poradit s lékařem.
Dlouhodobé užívání by mělo být pod dohledem odborníka.


Disclaimer:

Nařízení Evropského parlamentu nám neumožňují uvádět u výrobků neschválená zdravotní tvrzení. Není to možné ani v případech, kdy jsou tato zdravotní tvrzení potvrzená vědeckými studiemi. Zdravotní tvrzení zde není možné uvádět ani v rámci osobních zkušeností a referencí. Pro zjištění podrobnějších informací Vás proto odkazujeme na jiné zdroje.

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit, nebo léčit jakékoliv zdravotní, či psychologické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči, nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě, nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Uvedené informace nejsou míněny jako lékařská rady, ale spíše jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili v oblasti zdravotní péče vlastní názor a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho úsudku a průzkumu. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte, nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.