Divoký horský čaj z hojníku (Sideritis scardica)



Čistě přírodní bylinný čaj z divoce rostoucího hojníku, sbíraný v nedotčených horských oblastech Albánie. Bohatá tradice, jemně bylinná chuť a účinky, které podporují přirozenou obranyschopnost, trávení i duševní pohodu. Více
Balení: 90 gKód produktu: P00001 Doprava a platba
Čistě přírodní bylinný čaj z divoce rostoucího hojníku, sbíraný v nedotčených horských oblastech Albánie. Bohatá tradice, jemně bylinná chuť a účinky, které podporují přirozenou obranyschopnost, trávení i duševní pohodu.
Proč právě hojník?
Hojník horský (Sideritis scardica) je v albánských, řeckých i balkánských horách po staletí využíván jako tradiční léčivá bylina. Nálev z jeho sušených květů a listů se běžně pije při nachlazení, trávicích potížích i psychickém vyčerpání.
Díky vysokému obsahu polyfenolů, flavonoidů a přirozeně se vyskytujících minerálů působí hojník jako silný antioxidant, který:
-
posiluje imunitní systém,
-
zklidňuje nervovou soustavu,
-
napomáhá trávení a detoxikaci,
-
působí mírně protizánětlivě a antibakteriálně.
Hojník je tradičně spojován s podporou krvetvorby a zmírněním únavy, částečně právě díky obsahu stopového množství železa a dalších minerálů jako draslík, hořčík a zinek.
Přestože množství železa v jedné šálku čaje není vysoké, jeho účinek je podpořen dalšími látkami v rostlině – například flavonoidy pomáhají s jeho vstřebatelností, což dává čaji komplexní, tonizující účinek na organismus.
Původ a sběr
Tento horský čaj pochází z jižní Albánie, z oblastí v nadmořské výšce přes 1 000 m n. m., kde roste divoce. Sklízí ho ručně místní rodiny, se kterými dlouhodobě spolupracujeme.
Díky čistému ovzduší, kvalitní pramenité vodě a slunným svahům má hojník z Albánie výrazné aroma a vysoký obsah účinných látek.
Příprava čaje:
-
1 čajovou lžičku sušené byliny (cca 2–3 g) zalijte 250 ml vroucí vody.
-
Nechte lehce povařit 2–3 minuty, poté nechte 5–7 minut louhovat pod pokličkou.
-
Pijte ideálně 2–3 šálky denně.
Skvěle chutná i vychlazený jako osvěžující bylinný ledový čaj, lehce oslazený medem.
Věděli jste, že…
Hojník horský nese latinský název Sideritis, který pochází z řeckého sideros – železo. Tato bylina se ve starověkém Řecku a Římě používala k léčbě ran způsobených železnými zbraněmi – kopí, šípy nebo meči.
Podle starověkých pramenů se hojník podával válečníkům po bitvách nejen k zastavení krvácení a hojení ran, ale také na zklidnění, regeneraci a posílení organismu.
Právě odtud pochází jeho pověst jako čaje „bohů a bojovníků“ – symbol síly, očisty a obnovy. Tato tradice přetrvala až do dnešních dnů v podobě oblíbeného horského čaje, který je nejen chutný, ale i plný příběhů.
Víte jaké jsou výhody bylinek pěstovaných v horách?
-
Čisté prostředí: Vysokohorské oblasti jsou obvykle méně znečištěné než předměstské oblasti, kde mohou být rostliny vystaveny různým druhům znečištění.
-
Vyšší koncentrace účinných látek: Rostliny pěstované ve vysokohorských oblastech jsou často vystaveny tvrdšímu prostředí, jako je silnější sluneční záření a nižší teploty. Toto prostředí způsobuje, že rostliny produkují více fytochemikálií jako ochrannou reakci.
-
Vyšší kvalita vody: Vysokohorské oblasti obvykle poskytují lepší kvalitu vody. Rostliny sbírané ve vysokohorských oblastech mohou proto obsahovat více živin a minerálů.
-
Méně vystaveny škůdcům: Rostliny pěstované v horách jsou méně vystaveny škůdcům a chorobám, díky čemu jsou kvalitnější a zdravější.
Disclaimer:
Nařízení Evropského parlamentu nám neumožňují uvádět u výrobků neschválená zdravotní tvrzení. Není to možné ani v případech, kdy jsou tato zdravotní tvrzení potvrzená vědeckými studiemi. Zdravotní tvrzení zde není možné uvádět ani v rámci osobních zkušeností a referencí. Pro zjištění podrobnějších informací Vás proto odkazujeme na jiné zdroje.
Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit, nebo léčit jakékoliv zdravotní, či psychologické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči, nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě, nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.
Uvedené informace nejsou míněny jako lékařská rady, ale spíše jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili v oblasti zdravotní péče vlastní názor a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho úsudku a průzkumu. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte, nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.