Upřesněte výběr produktu
Varianta neexistuje

59 Kč 3 933,33 Kč/l

ks
LiveAlbania

Balení: 15 mlKód produktu: P00028-2 Doprava a platba

Šalvěj křovitá (Salvia triloba), známá také jako Salvia fruticosa, šalvěj řecká, je trvalka původem z oblasti Středomoří a patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Tato rostlina má vzpřímený a rozvětvený růst a její listy jsou kopinatého tvaru s bílou až stříbřitou barvou na spodní straně. Květy jsou drobné, fialové a seskupené v krátkých klasech. Při pěstování preferuje slunné polohy a dobře propustné půdy. Je odolná vůči suchu a teplu, což ji činí ideální rostlinou pro suché a středomořské klima. V některých oblastech může být pěstována jako letnička.

Šalvěj křovitá má dlouhou historii v tradiční medicíně a kulinářství. Její listy jsou oblíbeným bylinným kořením, zejména v italské a středomořské kuchyni. Jsou používány k dochucení různých pokrmů, jako jsou těstoviny, omáčky, maso a omelety.

Tato rostlina obsahuje éterický olej, který nese látky s léčivými účinky. Díky svým antiseptickým, protizánětlivým a tonizujícím vlastnostem byla šalvěj křovitá tradičně využívána k léčbě různých obtíží. Byla také používána k podpoře trávení a ke zklidnění nervového systému.

Celkově je šalvěj křovitá skvělým doplňkem zahrady nebo bylinného květináče a nabízí mnoho praktických využití jak v kuchyni, tak v tradiční medicíně. 

Informace o esenciálním oleji z šalvěje:

 • Vlastnosti - aroma esenciálního oleje ze šalvěje křovité je silné, aromatické a svěží. Má kořeněný a bylinný charakter s jemnými květinovými tóny.

 • Léčivé vlastnosti - je známý pro své antiseptické, protizánětlivé, antispasmodické, tonizující a antibakteriální účinky. Má také povzbuzující účinek na nervový systém.
 • Použití v aromaterapii - oblíbený v aromaterapii díky svým relaxačním a povzbuzujícím účinkům. Může pomoci zlepšit náladu, snížit stres a únavu a podpořit koncentraci.

 • Použití ve farmacii - Esenciální olej ze šalvěje křovité se používá ve farmaceutickém průmyslu jako součást léčivých přípravků, zejména pro své antimikrobiální vlastnosti. Může být použit při léčbě infekcí dýchacích cest, bolestí hlavy a menstruačních potíží.

 • Použití ve kosmetice - Díky svým antiseptickým vlastnostem se esenciální olej ze šalvěje křovité často používá ve výrobě přírodních kosmetických produktů. Může být součástí pleťových vod, krémů a šamponů.


Extrakční proces: Parovodní destilace
Země původu: Albánie
Dávkování
masáž: 5 kapek na 30 ml nosného oleje (např. mandlový, kokosový nebo olivový olej)
koupel: 2-4 kapek na vanu teplé vody 
difuzér: 3-5 kapek na 100 ml vody
inhalace: 1-2 kapek na mísu horké vody
Upozornění:
Esenciální olej z šalvěje je velmi koncentrovaný a silný. Při aplikaci na kůži je důležité provést předem zkoušku na alergickou reakci a vyhnout se kontaktu s očima a sliznicemi.

Užívání esenciálních olejů vnitřně by mělo být prováděno pouze pod vedením kvalifikovaného aromaterapeuta nebo lékaře. Vnitřní užití esenciálních olejů není pro všechny oleje bezpečné a je nutné dodržovat specifické dávkování.


Porovnání šalvěje lékařské a šalvěje křovité:

 • Aroma a chuť

  • Šalvěj lékařská - má intenzivní bylinnou vůni a mírně hořkou chuť. Je to oblíbená bylina používaná v kuchyni pro kořenění různých pokrmů.
  • Šalvěj křovitá - má silnější aroma a ještě výraznější bylinnou chuť. V kuchyni se používá také jako bylinné koření, ale může být ve srovnání se šalvějí lékařskou poněkud intenzivnější.
 • Léčivé vlastnosti
   • Šalvěj lékařská - má významné léčivé účinky a je tradičně používána pro své antiseptické, protizánětlivé a tonizující vlastnosti. Je využívána v bylinné medicíně pro léčbu různých obtíží, jako jsou infekce dýchacích cest, zažívací problémy a bolesti hlavy.
   • Šalvěj křovitá -také má léčivé účinky a je používána pro své antiseptické, protizánětlivé a antispasmodické vlastnosti. V tradiční medicíně se využívá podobně jako šalvěj lékařská.

Proč si vybrat olej z albánských hor?

Esenciální oleje z divokých horských bylinek mají několik výhod oproti konvenčně pěstovaným olejům. Zde je několik z hlavních důvodů, proč jsou výjimečné:

 • Silnější chemické složení - divoké bylinky jsou vystaveny různým vlivům, jako jsou extrémní teploty, větrné podmínky, vysoká nadmořská výška a konzumace zvířaty. Tyto podmínky stimulují produkci esenciálních olejů a zvyšují jejich koncentraci účinných látek, což způsobuje jejich větší sílu a účinnost.

 • Absence pesticidů a chemikálií - planě rostoucí bylinky nemají žádný kontakt s pesticidy nebo chemikáliemi, které jsou často používány při konvenčním pěstování. To znamená, že oleje z těchto bylinek jsou přirozeně čisté a nezatížené nežádoucími látkami.

 • Ruční sběr -  díky nepřístupnosti hor se sběr provádí ručně, což znamená, že je věnována větší péče a pozornost jednotlivým rostlinám. To umožňuje výběr nejlepších rostlin a jejich sběr v optimálním čase, což má pozitivní vliv na kvalitu olejů.

 • Unikátní aroma a složení - rostliny rostoucí v horách mají často specifické podmínky prostředí, které ovlivňují jejich aroma a chemické složení. Oleje z divokých horských bylinek mají jedinečný a autentický charakter, který nelze plně reprodukovat u konvenčně pěstovaných variant.


Disclaimer:

Nařízení Evropského parlamentu nám neumožňují uvádět u výrobků neschválená zdravotní tvrzení. Není to možné ani v případech, kdy jsou tato zdravotní tvrzení potvrzená vědeckými studiemi. Zdravotní tvrzení zde není možné uvádět ani v rámci osobních zkušeností a referencí. Pro zjištění podrobnějších informací Vás proto odkazujeme na jiné zdroje.

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit, nebo léčit jakékoliv zdravotní, či psychologické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči, nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě, nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Uvedené informace nejsou míněny jako lékařská rady, ale spíše jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili v oblasti zdravotní péče vlastní názor a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho úsudku a průzkumu. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte, nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.